Търговци: Не ни устройва частично решение! Или местим изцяло Пазара, или не!
Автор: Автори: Соня ВАСИЛЕВА, Атанас САШКИН
Публикувана на: 26 Февруари 2009 | 20:02
Новината е изкоментирана: 1 пъти
Съдбите и поминъкът на 1 306 жители на Димитровград и общината, както и на членовете на техните семейства се поставя на карта с отстраняване на търговските обекти по протежение на бул. "Стефан Стамболов". С тази реплика посрещна представителите на местните и регионални медии един от водачите на протестите, зародил се в редиците на димитровградския Неделен пазар. По думите на Наско Иванов, цифрата е представителна - на база официално осигуряваните в НОИ работещи във фирмите, чиито павилиони следва за бъдат премахнати по силата на кметската заповед от 15 януари т.г.
"Сами виждате какви са параметрите на социалния ефект в условия на криза от едно подобно управленско решение", обърна се Иванов към дузината пишещи. Той и колегите му се обявиха за кардинално решение на конфликта, без обслужване на личен и корпоративен интерес в ущърб на димитровградчани.
Още от сутринта представители на нововъзникналата браншова организация стояха в кулоарите на местния парламент. Те проследиха отблизо как протичат дебатите в пленарна зала и използваха присъствието на вестници, радио и телевизия, за да огласят публично становището си.
"Не ни устройва частично решение! Или местим пазара изцяло, или не! Още повече, че в думите на управляващите прозира противоречие, явно с цел да се прикрие истината", категорични са наемателите на павилиони. "В няколкото ни поредни срещи лично кметът успокои, че след премахването на първата редица, нищо друго няма да се случи. Стори го преди десетина дни и секретарят на Постоянната комисия "Търговия, общински пазари и тържища" Иван Маринов. Точно обратното – днес Максим Господинов на свой ред тръгна посвоему да ни успокоява, че не след дълго отреденото за нас място щяло да стане първа линия! Как да разбираме всичкото това, на кого да вярваме!?", недоумяваха търговци. Те обвиниха Общинска администрация, че след последните събития е разпоредила нарочни проверки за законосъобразността на досега ползваните терени. Целта, според търговците, била да им бъдат връчени констативни протоколи за нарушения с последващи санкции. "Едва ли обаче това би се случило, защото иначе Общината трябва да признае, че месеци наред също толкова незаконно е събирала парите на своите граждани", отвърнаха протестиращите. Те отхвърлиха като несъстоятелни твърденията, че пречат на съгражданите си от квартал "Каменец" при положение, че частните парцели попадат в същата зона. Иванов уточни, че негови колеги са повечето от живущите в квартала. И припомни, че по решение на предишната управа първите и най-добре уредени места навремето са предоставени приоритетно именно на хора от "Каменец", впоследствие обособили т.нар. "Димитровградска редица".
Протестиращите търговци приветстваха идеята на общинския съветник Велизар Чолаков за широко обществено допитване до жителите на Димитровград и общината. Повечето от тях обаче останаха скептични по въпроса доколко подобен референдум би дал реален резултат. Още повече, че съобразно сега действащото в страната законодателство, за да е валиден, в него трябва да вземат участие поне 50+1% от имащите право на глас.
Снимка – "ДП"/www.dgpazar.eu ®