Да изучат използвания от крепостчани диалект се решиха група ученици от димитровградското основно училище “Св. Св. Кирил и Методий”. Поривът да овладеят особеностите на натуралния разговорен език, употребяван и до днес в недалечното населено място, дойде по време на състояла се снощи възстановка на обичая “Седянка”. Проявата премина при небивал интерес в една от залите на димитровградския Исторически музей.
В претворяването на отдавна позабравените навици участва фолклорен състав от най-голямото в общината село. Именно при подобни зимни събирания някога ергени са завързвали познанства с моми, препасали хурки или с плетки в ръце.
Снощи бабата-домакин от Иринджик (старото име на Крепост – бел. ред.) посрещна младите, препоръчвайки най-работните измежду момите. Във възстановката обяснена на присъстващите бе и символиката на горящия в огнището бъдник, както и намиращите се върху софрата “12 раб`ти за йеденя” (неща за ядене – бел. ред.). В представянето се включиха и местни хористки, завоювали 15 различни медали от престижни регионални и национални фестивали.
Като уникално преживяване за младите бе определена своеобразната разходка из дебрите на миналото. Директорът на димитровградския Историческия музей Елена Георгиева благодари на своите гости за реалистично пресъздадената атмосфера. И прикани занапред повече младежи да тачат и изучават своите корени.
Снимки © www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!