В пъти от догодина ще скочи заплащаната от гражданите такса „Битови отпадъци“ (ТБО), а общинските ръководства по места настояват за формула, гарантираща социална поносимост на налога. Темата, за която DGPAZAR.eu писа нееднократно, бе коментирана по време на нарочна среща в София, на която присъства и кметът на Димитровград Иво Димов. В качеството си и на зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), с колеги той проведе работна среща. По време на нея представителите на Управителния съвет на НСОРБ са разговаряли с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и експерти от ведомството.
Новата законодателна промяна за изчисляване на ТБО ще доведе до значително увеличение на данъчното бреме за гражданите. Особено за живеещите в малките населени места. предупреди Иво Димов. Сметките на експертите сочат, че очакваният ръст на налога ще е колосален - между 3 и 7 пъти за големите градове и около 10 - 15 пъти за малките населени места. Докато дължимата от представителите на бизнеса такса ще се редуцира.
“За съжаление, общините сме оставени сами в тази сложна задача и настояваме Държавата да поеме своята отговорност”, категоричен днес бе Иво Димов. Негово и на колегите му от страната е настояването за социалната поносимост и плавен ръст на таксата.
Димов призна, че и към момента неговата и на колегите му от страната администрации нямат достъп до нужните официални данни за преизчисляване на ТБО по новите основи. Причината - че Националната агенция за приходите и Националният статистически институт отказват да предоставят подобна информация. Като мотив от двете държавни структури се позовават на сега действащите законови регламенти за конфиденциалност.
От НСОРБ днес се обявиха за изменения в съществуващото законодателство, позволяващи на общините да прилагат новите правила по максимално справедлив начин. Включително - да имат автоматизиран електронен обмен на данни с институции като Агенцията по геодеция, картография и кадастър, с НАП и Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО). Според кметовете, това ще им осигури ефективност и ще намали чувствително административната тежест.
За да се гарантират тези изменения и обсъдят добре предложенията, от НСОРБ предлагат новата методика за определяне на такса „Битови отпадъци“ да се отложи с година. Тоест, действието й да влезе в сила не от началото на идната, 2025-а година, а от 2026-а.