16 мегавата електроенергия ще добива първият в общината фотоволтаичен парк
Автор: Атанас САШКИН
Публикувана на: 24 Февруари 2011 | 15:02
Стефан Павлов
Общо 16 мегавата електроенергия ще добива първият в общината фотоволтаичен парк, който предстои да бъде изграден до края на годината. Соларните панели на бъдещата "зелена" електроцентрала ще бъдат разположени в землището на димитровградското село Бряст. Съоръженията ще бъдат част от общо четири паралелни проекта, които "Солера енерджи" разработва в различни части на страната.
Само преди седмица представител на инвеститора бе в Димитровград, за да проследи лично гласуване на местния парламент, касаещо дейността на едноличното акционерно дружество. По предложение на кмета Стефан Димитров, 33-мата съветници одобриха подробен устройствен план за трасе на външно кабелно електрозахранване на бъдещата фотоволтаична електроцентрала.
Още преди дебатите в пленарна зала от "Солера енерджи" отчетоха известни типично български проблеми. Те свързани главно с присъединяване на производствените мощности към съществуващата електроразпределителна мрежа на "EVN", сподели Стефан Павлов в качеството си на представител на инвеститора. Той не скри, че темата за добив на ток от възобновяеми и алтернативни енергийни източници буди все повече интерес у конкуренцията. Като причина за това се сочи приоритетното финансиране по донорски проекти в размер на милиони в евро и гарантирания пазар на електроенергия от подобен тип.
Намерението ни е още отсега да изградим единна помощна инфраструктура, която впоследствие да подпомага развитието на допълнителни съпътстващи проекти, коментира Павлов. С това си изявление той даде заявка за по-нататъшно разрастване на екологичното и природосъобразно начинание.
Близо 50 млн. евро е общата стойност на разработваните от "Солера енерджи" четири проекта, един от които тепърва ще бъде финализиран в околностите на село Бряст. Същевременно за обслужване на целия мащабен фотоволтаичен парк ще са нужни не повече от 10-15 души технически персонал. Това е така, защото процесът по производство на този вид електроенергия до голяма степен е напълно автоматизиран, обясни Павлов.
Снимка –
DGPAZAR.eu
Всички права запазени!