Сред най-големите „донори“ на българска работна сила за различни държави по света се вписва Хасковска област, сочи проучване. То е изготвено от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ в рамките на трансграничния проект „Сътрудничество за достойни условия на труд“, финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.
Жителите на Димитровград, Хасково и останалите общини от региона се нареждат на първа линия по отношение на напусналите пределите на страната в желание да търсят по-добро бъдеще.
Проучването показва, че през последните 10 години над 5 на сто от населението на областите Хасково, Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян и Търговище се е изнесло зад граница.
Предпочитаните държави за полагане на труд през последните пет години са основно държави-членки на Европейския съюз. Водещи са Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Гърция, Белгия, Австрия, Франция и Чехия.
Очаквано, размерът на получаваното трудово възнаграждение е водещ мотив за това жителите на въпросните области да дирят адекватен поминък извън родината.
Близо 96 на сто от трудовите емигранти очакват по-високи заплати от тези в страната ни и се надяват да натрупат спестявания, които ще им помогнат в бъдеще. Освен това данните сочат, че решението да заминат на губет или трайно да се установят в чужбина българите вземат без оглед на образование, материално положение и населено място.