За преразглеждане на действащия в страната Закон за водите се обяви тази сутрин в студиото на БНТ кметът на Община Димитровград Иво Димов. По обществената телевизия той посочи, че Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), на което е зам.-председател, настоява не от вчера за подобни нормативни промени.
Проблемите във В и К сектора са изключително сериозни, предупреди Димов. И алармира, че Общините не разполагат с лостове и механизми, с които да влияят върху действията на съответния В и К оператор.
В студиото на БНТ темата за питейната вода бе дискутирана и с мнението на геолог и спелеолог, след като кризисно безводие засегна Община Своге.
По думите на Иво Димов, проблемът е изключително сериозен, касае цяла България и тепърва ще набира скорост. Още повече, че В и К дружествата „генерират“ между 62% и 90% загуби на вода в отделните населени места. Необходима е сериозна политика на държавно ниво, защото сега негативите падат върху кметовете и общините, посочи кметът.
Димов припомни, че подземната инфраструктура е собственост на общините, но е предадена за управление и ползване на съответните В и К оператори. „Когато възникне проблем, акцентът пада върху кмета и общината, докато реално в правомощията на държавата и В и К оператора е да се справи с него“, илюстрира ситуацията зам.-председателят на НСОРБ.
Той даде пример с Димитровград. През годините отделяхме собствени средства, за да подменяме тази подземна инфраструктура. През 2013 г. започна и изграждане на Водния цикъл, благодарение на който в градската част сега водозагубите са минимални.
Димов се усъмни доколко В и К операторите имат необходимия капацитет за решаване на проблемите. Същевременно съжали, че общините не разполагат с необходимия собствен бюджетен ресурс, защото необходими са милиони левове.
„Винаги питаме поредния регионален министър какво точно работи „Български В и К холдинг“. Бе създаден с един огромен ресурс и, в крайна сметка, няма яснота какво се случва със средствата в този холдинг. Проблемите трябва да се решават с желание, с държавна намеса! Но и общините задължително трябва да бъдат включени в този процес, за да има нужния ефект, е мнението на Иво Димов.
Текат усилени разговори между НСОРБ и МРРБ за финансиране на общо 234 проекти на общини. Тоест, не лисва инициатива от страна на кметовете по места за решаване на проблемите, даде пример Иво Димов. И изрази своето и на колегите си мнение, че без включването на месните власти при вземането на решения, които отлично са наясно със ситуацията на терен, трудно ще се намери изход от кризата.
Необходим е приоритет на държавно ниво и Държавата да инвестира в следващите години във водопреносната мрежа. Защото с времето проблемите ще се задълбочават, предупреди кметът Иво Димов в качеството си и на зам.-председател на НСОРБ.
Бел.ред.: Запис от участието в сутрушния блок на БНТ -
ТУК
Снимки © Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
