Общината без отказ от собственост върху язовири, Долнобелевският най-проблемен
Автор: www.DGPAZAR.eu
Публикувана на: 22 Март 2018 | 17:32
Към днешна дата Община Димитровград не обмисля отказ от собственост върху кой да е от разположените на нейна територия водоеми. Коментар по темата направи днес ресорният зам.-кмет Светослав Стойков след като тези дни Държавата даде ултиматум на местните власти в страната да преценят сами силите си за по-нататъшната поддръжка на съоръженията. В противен случай те ще бъдат отнети и прехвърлени за стопанисване от нарочно създадено държавно дружество.
Докато такова бъде сформирано, ще се коментира дали изобщо има проблемни язовири, които са в тежест на Общината, за да се откаже тя от тях. Това уточни Стойков на фона на информацията, че тепърва предстоят и съответните законодателни промени. Когато влязат в сила, те следва да задължат собствениците и наемателите на язовири да разполагат с изготвени аварийни планове. Ще се създаде и фонд, в който да влизат отчисления от стопанската дейност на всички работещи водоеми, за да се издържат и останалите.
Като най-проблемен в Димитровградско зам.-кметът посочи язовирът в землището на село Долно Белево. От години той е определян като рисков не толкова заради собствения си водосбор, колкото от потенциалната опасност за генериране на приливна вълна, идваща от два съседни язовира на територията на съседната Община Опан. Освен това има пряка опасност за населението, коментира Стойков на база личния опит по време големите наводнения преди четири години.
В изпълнение на нормативните изисквания, още лани Общината е сключила договор с оператор, извършващ специализирани хидротехнически дейности. Те са насочени към превантивна поддържка и осъществяване на техническата експлоатация на малки язовирни стени и прилежащи съоръжения. Освен това, по думите на Стойков, към момента няма рискови язовири, застрашаващи да излязат от коритото си и залеят земеделски площи и населени места.
След
наводненията от 2014-а контролът над водоемите в общината е затегнат сериозно, включително – и спрямо отговорността на фирмите-концесионери, подчерта зам.-кметът. Справката показва, че 50 са големите язовири в Димитровградско, отдавани под наем. А общият брой на всички водоеми в общината надхвърля 200.
Снимка © 2014, Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
Кметове в страната могат да поддържат едва 30% от стопанисваните водоеми
Общини, които стопанисват десетки малки язовири, са готови да предоставят повечето от тях на грижите на Държавата и вече приветстват идеята за създаване на предприятие за управление на язовирите. Кметове от страната сигнализират, че сумите, които са задължени да плащат на фирми-оператори на язовирни стени, са непосилни и неоправдани.
Според измененията на закона за водите, влезли в сила от август 2016 година, собствениците на язовири трябва да сключат договори с оператори на язовирни стени, ако сами не могат да бъдат такива. Това се оказва сериозен финансов проблем пред бюджетите на малките общини, а и ефектът е под въпрос, смятат представители на местните власти по места.