Понястоящем 21 жилищни блока се санират ударно в Димитровград по националната програма за безплатно въвеждане на мерките за енергийна ефективност. В първата седмица-две на октомври дейности по обновяване ще стартират и за панелната сграда на „Простор“ №19, обяви тези дни кметът Иво Димов. Той посочи, че изоставането там е заради процедура на обжалване по проведената по-рано обществена поръчка за избор на изпълнител. Така надеждите на градоначалника са до началото на зимния сезон поне 90 процента от извършваните ремонтни дейности да приключат. С това Димитровград излиза начело като областен първенец по въвеждане на мерките за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради.
След приключване на процедура по обжалване, предстои саниране и на одобрения жилищен блок на ул. „Захари Зограф“ №31, посочи още кметът. Той увери, че предоставеният по националната програма финансов ресурс е гарантиран. Така пълно парично покритие на дейностите до момента получават общо 26 жилищни блока.
Първият приключи пилотно още в края на изминалата година.
Догодина програмата продължава и отново финансирането ще е на 100-процента безвъзмездно, посочи бе кметът. „Въпреки приказките, Тома Неверни видя, че нещата се случват. Никой няма да присвои апартаментите на хората“, успокои Иво Димов по повод спекулациите на ангро в публичното пространство. Сметките сочат, че за последните 4-5 месеца като новорегистрирани са вписани над 25 сдружения на собственици. Всички те заявяват готовност да се включат и тепърва ще чакат ред. „Явно необходим бе видим резултат, за да повярваш, че няма лъжа и измама, въпреки че това го обяснявам вече втора година“, коментира кметът скептицизма у мнозина.
Той съжали, че документи за безплатно саниране не са подали от
печално известния напоследък „Блок на ПЕК-а“, където в рамките на година се срутиха две тераси. Инициативата за кандидатстване обаче е в ръцете на самите собственици, обърна внимание кметът.
„Миналата седмица дойде представителка от блока, която в жалба настоя да взема мерки. Обадих се и я попитах какво има предвид под това да взема мерки? В крайна сметка се разбрахме да сформираме комисия, която да направи съответните предписания“, разказа кметът. Той даде да се разбере, че ремонтните и укрепителни дейности са изцяло ангажимент на собствениците и няма как Общината да харчи за това публични финансови средства.
„Всъщност, начин има - да вложим един общински ресурс за укрепване на всички тераси и после по съдебен път да си събираме парите, което не е добър вариант. По-добре е всеки да прояви разум и да направи необходимото. За съжаление, в България кметът и Общината са виновни за всичко. Включително – и за поддръжката на частните имоти“, съжали Димов за погрешните разбирания на мнозина.
Недоумение у кмета все още буди фактът защо след като въпросният блок попада в обхвата на националната програма, собствениците на апартаменти не кандидатстват за безплатно саниране. Ако се бяха организирали, досега да сме започнали да го ремонтираме, коментира Димов. Неотдавна той и екипът му провели среща и с домоуправители на блокове по протежение на булевардите „България” и „Трети март“.
„От тази година започва ремонт на централна градска част. Няма как обаче той да включва и обновяване на фасадите. В тази връзка специално се срещнахме с домоуправителите, за да ги насърчим да бъдат активни по националната програма за саниране. Дадена им бе информация в аванс, още преди официално да излязат критериите за кандидатстване, с пожелание да проявят инициативност и гъвкавост. Дори да изпреварят другите. За съжаление, по бул. „България“ има само един подал документи блок, както и няколко по бул. „Трети март“, даде пример кметът.
Снимка © 2015, Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!