Над 12 млн. лв. за образование през 2016-а. Въвеждат делегирани бюджети и в ОДЗ?
Преминаване на съществуващите в Димитровград и общината детски градини към система на делегирани бюджети обмисля тукашната градска управа. От няколко години насам подобна почин за вменяване на мениджърски права на директорите с успех съществува в общинските училища. Така всеки ръководител е пряко ангажиран и организира процеса по правилното разпределение на средствата.
За подобна възможност заговори снощи кметът Иво Димов. Желанието му е това да стане в пряк диалог с действащата към ОбС постоянна комисия „Образование, младеж и спорт“. „След като направим необходимите разчети, не е изключено системата на делигираните бюджети в детските градини да бъде въведена още от началото на 2017-а година“, не скри градоначалникът.
По време на общественото обсъждане по финансовата рамка на проекта за общински бюджет за 2016-а той акцентира върху факта, че 40% от общо заложените за идната година разходи минават в перо „Образование“. Като сума това се равнява на над 12,7 млн. лева. Кметът даде да се разбере, че не малка част от тези средства Общината харчи за дофинансиране на фонд работна заплата и за осигурителни плащания на персонала извън утвърдения единнен разходен стандарт. Ако това продължава, няма как да изкараме дълго без промени, категоричен бе Иво Димов.
За да илюстрира нарастването на думите за дофинансиране, той даде и конкретен пример. За 2014 г. Общината е покрила 243 292 лв. за заплати и осигуровки над утвърдения единен разходен стандарт. За настоящата година сумата се очаква да достигне 650 273 лв., а за следващата - 704 350 лв. Кметът припомни, че отделно със средства от общинския бюджет се покриват всички останали разходи, сред които храна и отопление на малчуганите. В тази връзка сподели, че въпреки нарастващото дофинансиране от бюджета, е получил покана от синдикатите за среща, недоволни от възнагражденията, които персоналите в ОДЗ-тата вземат.
Според Димов, освен въвеждането на системата на делегирани бюджети, решението на проблема с разпределението на средствата се корени и в наднормативния персонал, който съществува в определени забавачки.
„Има парадоксални случаи, в които колкото са децата, толкова са и обгрижващите ги“, възкликна кметът. Той е съгласен, че Общината изпълнява и чисто социална функция. „Това няма как да го пренебрегнем. Съществува обаче едно голямо „НО“! И то е пряко свързано с постъпленията в бюджета“, описа Димов взаимовръзката между желания и реални възможности.
Той посочи, че за 2016-а година заложената средна работна заплата в общинските обединени детски заведения ще бъде над 700 лв. Към сумата се получават ваучери за храна и работно облекло.
„Това са цифрите, които трябва да се знаят от обществеността“, държа да бъде ясен Димов. Вариантите са няколко. Най-приемливият, според него, обаче е съвместно с комисията по образование към ОбС да се изготви разчет докъде могат да се простират възможностите за дофинансиране, като от по-следващата бюджетна година системата на делегирани бюджети бъде въведена и в общинските детски градини.
„Не съм казал, че дофинансиране от страна на Общината повече няма да има. Но нормално е да срещаме отношение и виждане за разпределение на средствата пряко от страна на ръководствата на детските градини“, категоричен бе кметът.
Снимка © Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!