Мемориален комплекс разкриха край Димитровград, търсят липсваща статуя
Автор: www.DGPAZAR.eu
Публикувана на: 02 Октомври 2013 | 14:49
Следи от набези на иманяри откриха археолози при разкопки на древен мавзолей в покрайнините на димитровградското село Каснаково. За подобен нерегламентиран достъп отвъд законовите рамки свидетелства открита от изследователите съвременна монета с номинал 2 стотинки от 2000 г. В изследваното помещение екипът на главен асистент д-р Веселка Кацарова от Националния археологически институт и музей при БАН попада и на фрагменти от мраморна статуя. Отломката изобразява крак със сандал. Останалото от монумента обаче липсва. 
 
Ако се приеме, че статуята не е отмъкната от иманяри, то вероятно след езическия период приелите християнството обитатели на тези географски ширини са извършили погром, гадаят учените. Днес д-р Кацарова обясни, че с подобни изстъпления преди векове преминалите в Христовата вяра целенасочено са унищожавали различни езически тотеми и светилища от Римската епоха. Другото възможно обяснение за мистериозната липса на мраморния мемориал е, че при правителството на Александър Стамболийски от началото на миналия век са вземани строителни материали от тези възвишения. Те са влагани в строителството на минаващия в околностите стар Пловдивски път, обясни археоложката. Според нея, не е изключено така да са похабени голяма част от важните за изследователите исторически артефакти. Включително и липсващата статуя, за която се предполага, че е издигната в прослава на виден тогавашен благородник. 
 
Археолозите са категорични, че не е задължително в подобни мемориални комплекси да са положени тленните останки на издигнатият в култ големец. Почит към него древните са отдавали и прекланяйки се пред негово монументално изображение. 
 
Разкритото днес помещение е с физически размери 8х11 метра. Състои се от преддверие и централна зала с положена върху пода мозайка. Учените вярват, че в тази местност е стъпвал крака на Тит Флавий и неговата избраница в живота Клавдия Монтана. Догадки са, че това, може би, е негов мавзолей в прослава или на някой от наследниците на владетеля. За историческата достоверност на това обаче, специалистите на този етап не се наемат да кажат. 
 
При проучването на сградата е открита и древна монета на Император Александър Север, сечена в Адрианопул, както и голямо количество керамични материали. Вероятно находките ще бъдат предадени за съхранение в димитровградския Исторически музей. Сега археолозите имат още няколко дни, за да изследват и търсят артефакти, след като разкопките стартираха още в началото на септември.
 
Бел.ред.: Видеорепортаж от археологическите проучвания край Каснаково може да видите на нашатаFacebook-страница
 
Снимки © www.DGPAZAR.eu
Всички права запазен
© 2008-2024 www.dgpazar.eu/MediaArt News & Advertising group. Всички права запазени!
Съдържанието на новинарския портал www.dgpazar.eu, както и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права! Всички статии, репортажи, интервюта, журналистически коментари, анализи и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са авторски - собственост на www.dgpazar.eu, освен ако изрично е упоменато друго. Допуска се публикуване на текстови материали единствено след писмено съгласие на www.dgpazar.eu и управляващия медиата с добавяне на хиперлинк към първоизточника. Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е категорично забранено! След предварително документиране на нарушението, www.dgpazar.eu запазва правото си без предупреждение да предявява съдебен иск към нарушителите съгласно действащия Закон за авторското право и сродните му права!
Created and design by Studio AvangardStil