Желев: Ще лобирам за Димитровград пред представителството на ЮНЕСКО
Автор: Соня ВАСИЛЕВА
Публикувана на: 21 Март 2008 | 19:02
Новината е изкоментирана: 5 пъти
Категоричната си позиция да лобира за превръщането на Димитровград в първия по рода в региона паметник на архитектурата, носещ облика на строителството от първите години след Втората световна война, изрази преди дни д-р Желю Желев. Първият демократично избран български президент пристигна в Димитровград по покана на Инициативния комитет за признаване на "Първия социалистически" за своеобразна галерия на открито. Желев даде подкрепата си с уговорката, че съдейства за популяризирането на "Града на Вожда" като архитектурен, а не като политически или идеологически паметник на бившата тоталитарната власт.
Докато бях президент не позволих името на Димитровград да се сменя, въпреки по-особеното ми мнение за Георги Димитров, призна Желев. По неговите думи, така или иначе, селището е една реалност и то не е свързано толкова с личността на "патрона" си, колкото със съдбите на хората, положили неговите основи.
Екс-президентът добави, че си струва да се хвърлят усилия и средства, за да стане инициативата на димитровградчани реалност. Гостът се нае да лобира и активизира връзките си от времето, когато бе стопанин на "Дондуков" 1. Той заяви готовност да проведе и лични разговори с представители на ЮНЕСКО. Намерението е след обявяване на Димитровград за национален архитектурен паметник, това да стане и на световно ниво чрез включването на селището в списъка на световната организация, отбелязва "ДП".
Междувременно след като получи от домакина си исторически сборник за Димитровград, екс-президентът Желев дари кмета Стефан Димитров с луксозно издание на автобиографичната си книга
(на снимката – б.а.).
Подкрепата си за инициативата обявиха и депутатите от Хасковска област Ангел Найденов и Иван Стаматов. Подробно с идеята на авторите за превръщането на Димитровград в своеобразна архитектурна галерия на открито ви запознахме в предния брой на вестника.